Jak wybrać urządzenie do wyciskania soków?

Na co zwrócić uwagę w sklepie?

Jednym z ważnych parametrów, który jako pierwszy rzuca się w oczy i na który istotnie należy zwrócić sporą uwagę, jest moc silnika w urządzeniu. Posiadają go wszystkie sokowirówki (w zakresie od 150 do 750 W), większość wyciskarek (150 do 450 W), a także niektóre wyciskarki do cytrusów (20 do 85 W). Ogólna zasada dotycząca każdego z urządzeń brzmi – im więcej, tym lepiej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wyższa moc silnika to także więcej hałasu.

Materiały, z jakich wykonano urządzenie, pozwalają przewidzieć jego trwałość. Sita w sokowirówce powinny być w całości ze stali nierdzewnej, a plastikowa wyciskarka do cytrusów wytrzyma o wiele krócej, niż metalowa.

Istotne są także wielkości pojemników – zarówno tego na sok, jak i przeznaczonego na skórki i pozbawiony już soku miąższ. Niektóre modele umożliwiają podstawienie własnego naczynia na sok, jednak gdy pojemnik jest wbudowany, warto zwrócić uwagę na to, by nie był zbyt mały. Podobnie z odpadami – malutki pojemniczek trzeba będzie często czyścić w trakcie pracy urządzenia.

Wiele spośród modeli posiada także dodatkowe funkcje – można w ten sposób regulować tempo pracy, gęstość soku, przygotować makaron lub zmielić kawę. Takie dodatkowe opcje to często wzrost ceny urządzenia, jednak wielu osobom mogą się bardzo przydać – lepiej mieć solidne, wielofunkcyjne urządzenie, niż kilka wyspecjalizowanych, choć zawodnych i zajmujących mnóstwo miejsca.

Zdrowe soki

Wyciskarka a sokowirówka

Wyciskarki do owoców można ogólnie podzielić na te przeznaczone do cytrusów, oraz do całej reszty. Wyciskarka do cytrusów jest najczęściej ręczna, choć czasami może posiadać silnik. Zwykle ma kształt stożka, do którego przekłada się przepołowione cytrusy i posiada sitko wyłapujące miąższ i pestki. Z kolei wyciskarki do owoców dzieli się na jednoślimakowe i dwuślimakowe, w zależności od liczby wałów miażdżących owoce. Ich zalety to przede wszystkim możliwość wyciskania soku z niemal wszystkiego – od miękkich owoców i owoców jagodowych, aż po zioła i warzywa liściaste. Wyciskany sok nie ulega napowietrzeniu, można go przechowywać w lodówce. Wadą jest za to stosunkowo głośna, powolna praca.

Nieco inny typ urządzenia stanowi sokowirówka. Posiada ona sito z ostrzami, które tną i miażdżą owoc. Pracuje stosunkowo szybko i wydajnie, a uzyskany sok jest klarowny, pozbawiony miąższu. Niestety, łatwo się napowietrza, przez co znikają jego wartości odżywcze. Sok przygotowany za pomocą sokowirówki trzeba wypić od razu. Jej zaletą jest stosunkowo szybka praca, choć niestety nie poradzi sobie z takimi surowcami, jak warzywa liściaste, maliny, jagody, borówki.

Zobacz również