Celebracja Ciebie. Jak praktykować miłość do siebie.

W te Walentynki dlaczego nie uczcić Ciebie! To znaczy, absolutnie świętuj swoich bliskich, ale stare powiedzenie mówi, że najpierw musisz pokochać siebie, a reszta sama się ułoży.

Jestem silna. Jestem potężna. Jestem zdolny. Jestem godna.

Miłość własna jest niezwykle ważna dla Twojego zdrowia i długowieczności. Wpływa na Ciebie, kształtuje Cię i formuje, a w końcu definiuje Cię. Wpływa na wybory życiowe, których dokonujesz - od współżycia z partnerem po sposób radzenia sobie z wyzwaniami w życiu.

Miłość własna nie jest po prostu stanem zadowolenia. Jest to stan uznania dla samego siebie, który wyrasta z działań wspierających nasz rozwój fizyczny, psychiczny i duchowy. Miłość własna jest dynamiczna i rozwija się poprzez działania, które nas dojrzewają. Kiedy działamy w sposób, który poszerza naszą miłość do siebie, zaczynamy akceptować zarówno nasze mocne, jak i słabe strony, mamy mniejszą potrzebę tłumaczenia się z naszych niedociągnięć, współczujemy sobie jako istotom ludzkim zmagającym się ze znalezieniem osobistego znaczenia i jesteśmy bardziej skupieni na naszym celu życiowym i wartościach.

8 sposobów praktykowania miłości do siebie

Może na początek wystarczy kilka z nich, ale zobacz, gdzie możesz wprowadzić te zalecenia do swojego życia i pozwól, by miłość do siebie rosła.

1. Bądź uważny

Osoby, które mają więcej miłości do siebie, zwykle widzą świat wyraźniej i wiedzą, co myślą, czują i czego chcą. Są świadome tego, kim są i działają w oparciu o tę wiedzę, a nie o to, czego chcą dla nich inni. Ważne jest, by być bardziej zdecydowanym i asertywnym, i nigdy nie bać się bronić tego, w co się wierzy.

2. Wybieraj szczęście, kiedy tylko jest to możliwe

Czy szczęście to wybór? Tak. Ale bycie szczęśliwym wymaga czegoś więcej niż tylko podjęcia decyzji: "Chcę być szczęśliwy". Utrzymanie szczęścia w życiu wymaga zaangażowania, odwagi, głębokiego zrozumienia tego, kim się jest i poznania swojego celu w życiu, a to nie dzieje się z dnia na dzień. Jest to podróż przez całe życie. Decydując się na wprowadzenie szczęścia do swojego życia, bierzesz na siebie odpowiedzialność za własne zadowolenie.

3. Wyznaczaj granice

Przekonasz się, że bardziej kochasz siebie, gdy ustalisz granice lub powiesz "nie" rzeczom, które wyczerpują Cię fizycznie i emocjonalnie lub źle wyrażają to, kim jesteś. Jeśli coś w żaden sposób nie poprawia jakości Twojego życia, prawdopodobnie najlepiej tego unikać, niezależnie od tego, jak trudno jest Ci odejść.

4. Dbaj o siebie

Pokochasz siebie bardziej, jeśli będziesz lepiej dbać o swoje podstawowe potrzeby. Osoby o wysokim poziomie miłości własnej codziennie dbają o swoje ciało, umysł i duszę. Począwszy od zdrowej diety, poprzez odpowiednią ilość snu, redukcję stresu, aż po regularne ćwiczenia fizyczne. Praktykowanie właściwej samoopieki pomoże Ci zachować zdrowie i odporność.

5. Kieruj się raczej potrzebami niż zachciankami

Skupiając się na tym, czego potrzebujesz, odwracasz się od automatycznych wzorców zachowań, które wpędzają cię w kłopoty i sprawiają, że tkwisz w przeszłości, co ostatecznie zmniejsza twoją miłość do siebie. Bądź silny, skupiony i zawsze patrz w przyszłość. Jeśli zauważysz, że uspokajasz się, polegając na swoich pragnieniach, ponieważ jest to łatwe lub znane, popraw to zachowanie i staraj się stawiać swoje potrzeby na pierwszym miejscu.

6. Otaczaj się kochającymi ludźmi

Jednym z najlepszych sposobów pielęgnowania miłości do samego siebie jest znalezienie osób, które wiedzą, jak pielęgnować i tworzyć własne szczęście, i swobodnie się nim dzielą. Spędzaj czas w otoczeniu takich osób, a przekonasz się, że inaczej postrzegasz świat.

7. Zacznij od akceptacji siebie

Ważne jest, by uznać, że jesteś dokładnie tym, kim jesteś. Zaakceptuj swoje człowieczeństwo (fakt, że nie jesteś doskonały), zanim będziesz mógł naprawdę pokochać siebie. Ćwicz bycie mniej surowym dla siebie. Pamiętaj, że nie ma porażek. Jeśli nauczyłeś się i wyrosłeś z błędu, to jest to po prostu lekcja życia, dzięki której będziesz mądrzejszy. Zaakceptuj osobę, którą jesteś dzisiaj, i obejmij osobę, którą chcesz się stać. Jesteś piękny i jesteś silny. Powtarzaj to sobie CODZIENNIE.

8. Żyj z intencją

Ważne jest, aby pamiętać, że twój sposób myślenia i nastawienie mogą dokonać lub zepsuć zmiany w twoim życiu. To, jak działasz, jak współdziałasz i reagujesz, jak planujesz i jak stawiasz czoła wyzwaniom, odgrywa kluczową rolę w wyniku. Jednym z kluczowych czynników jest znalezienie harmonii we własnym wnętrzu. Jeśli będziesz żyć zgodnie z celem, bardziej zaakceptujesz i pokochasz siebie, niezależnie od tego, co dzieje się w Twoim życiu. Twój cel nie musi być dla Ciebie krystalicznie czysty. Jeśli Twoim zamiarem jest prowadzenie zdrowego i sensownego życia, będziesz podejmować decyzje, które wspierają ten zamiar i będziesz się dobrze czuć, gdy uda Ci się go zrealizować.

Tylko Ty sam jesteś wystarczający. Nie masz nikomu nic do udowodnienia. ~ Maya Angelou

Faktem jest, że można kochać człowieka tylko tak bardzo, jak kocha się samego siebie. Kiedy praktykujesz miłość do samego siebie, będziesz zaskoczony, jak bardzo poprawia ona Twój nastrój i prowadzi do bardziej pozytywnych rezultatów w Twoim życiu. Przyjmij te wskazówki i stosuj je codziennie. Z pewnością jesteś tego wart!

Zobacz również