Nowa piramida zdrowego żywienia - więcej warzyw

Piramida żywienia jest graficznym ujęciem zasad zdrowego żywienia. Dzięki niej łatwo układać swoje codzienne menu tak, by wpływało ono jak najkorzystniej na nasze zdrowie. Piramidzie towarzyszy 10 zasad, które tworzą zbilansowaną, zdrową dietę.

W styczniu 2016 Instytut Żywności i Żywienia opublikował nową piramidę, która, co ciekawe, istotnie różni się od piramidy z 2009 r. Nowa grafika została opracowana na podstawie badań naukowych i rekomendacji specjalistycznych ośrodków. Myślą przewodnią piramidy jest zamysł, by jeść więcej błonnika przy jednoczesnym ograniczaniu soli i tłuszczu.

Nowa piramida ma również nową nazwę i od niedawna nazywa się Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Aktywność fizyczna, jak sama nazwa wskazuje, odgrywa tu znaczącą rolę – stąd jej umieszczenie na samym dole grafiki. Lekarze i naukowcy alarmują, iż bez codziennego ruchu, nawet w stopniu umiarkowanym, nie będziemy mogli cieszyć się długo dobrym zdrowiem. Wystarczy 30-45 min. aktywności fizycznej dziennie, nawet w formie spaceru.

Nowa piramida zdrowego żywienia - najważniejsze są warzywa

To, co różni piramidy z 2009 i 2016 roku, to lokalizacja warzyw. Nowsza piramida przedstawia je na niższym szczeblu, co oznacza, że spożywanie jarzyn jest dla nas ważniejsze niż do tej pory przypuszczano. Warzywa i owoce zamieniły się miejscem z produktami zbożowymi. Wszystko dlatego, że produkty te dostarczają nam niezliczonej liczby witamin, minerałów i enzymów, które mogą skutecznie bronić nas przed infekcjami i leczyć nas z różnego rodzaju schorzeń.

Warzywa i owoce dostarczają nam również wiele przeciwutleniaczy np. w postaci antocyjanów, karotenoidów i polifenoli. Chronią nas przed chorobami układu krążenia, nowotworami, stoją na straży prawidłowej masy ciała i zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy i insulinooporności. Jak się okazuje, warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej połowę naszego codziennego pożywienia, przy czym w większości powinny to być warzywa (ze względu na mniejszą zawartość cukrów prostych niż w owocach).

Racjonalna dieta

Produkty zbożowe

Wciąż zaleca się spożywanie produktów zbożowych, jednak w mniejszych ilościach niż było to do stycznia 2016. Pieczywo warto zastąpić sałatkami warzywnymi lub owocowymi. Ponadto, warto zwracać uwagę na to, jakie produkty zbożowe spożywamy. Najlepiej by były to produkty pełnoziarniste, kasze i brązowy ryż. Wartościowe produkty zbożowe, tak jak warzywa i owoce, są źródłem błonnika, który odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowej pracy układu trawiennego i ochronie jelita grubego przed zmianami nowotworowymi.

Nabiał

Kolejne piętro piramidy prezentuje nabiał – mleko, sery, jogurty, maślanki itd. Zalecana dzienna ilość nabiału to minimum dwie szklanki mleka dziennie lub przetworów mlecznych. W tym przypadku chodzi o dostarczanie organizmowi wapnia i witaminy D. Innymi źródłami wapnia są brokuły, szpinak i rzepa.

Ryby i mięsa

Na kolejnym, wyższym, piętrze piramidy dostrzegamy ryby, mięsa, jaja i nasiona roślin strączkowych. Należy wiedzieć, że zaleca się ograniczone spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego, do ok. 0,5 kg tygodniowo. Mięso należy zastępować rybami, roślinami strączkowymi i jajkami.

Zdrowe tłuszcze

Szczyt piramidy to zdrowe tłuszcze – oleje i orzechy. Orzechy są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych przyczyniających się do obniżania cholesterolu, walki z miażdżycą i zbyt dużą krzepliwością krwi. Jednocześnie, zaleca się ograniczenia tłuszczów zwierzęcych – masła i smalcu.

Zobacz również